Fremad Amagers 22-årige nigerianske angriber Samson Iyede forlader klubben, når sæsonen er overstået. “Sammy” skifter til FC Fredericia. 

Samson Iyede kom til Fremad Amager fra Paide i sommeren 2018. Efter en kort afstikker til belgiske Lommel vendte angriberen tilbage til klubben, hvor det er blevet til 70 kampe og 18 scoringer. Sportschef Jacob “Faxe” Gregersen siger følgende til klubbens hjemmeside:

»”Sammy” har selv ønsket at komme tættere på sine familiære relationer i Jylland, hvor han har sin plejefamilie og gode venner fra akademiopholdet i FC Midtjylland. Vi har respekt for hans beslutning, og vi tager derfor afsked med ham efter sæsonen«.

Martin Timm Holmstav
Indehaver af Fremad Amager Statistik, der holder styr på alt statistik omkring Fremad Amagers førstehold. Martin Timm Holmstav er tidligere pressechef i Fremad Amager, hvor han også har spillet kampe for klubbens tredje-, fjerde- og U/21-hold. Kan kontaktes på martin@fremad-amager.dk.