For anden kamp i træk kom Christoffer Boateng på måltavlen, da Fremad Amager lørdag den 5. september 2026 spillede 1-1 mod Middelfart efter 0-1 ved pausen på Middelfart Sparekasse Stadion.
Fremad Amagers midlertidige cheftræner Daniel Elly Petersen havde ændret på fire pladser i forhold til sidste fredags 2-2-kamp mod Thisted FC. Det betød, at Christian Hørby, Magnus Gaunsbæk, Andreas Bredahl og Julius Lockhart var med fra start på bekostning af Markus Bay, Amir Ayari, Jeppe Brinch og Oliver Thomassen.
Det var tæt på at gæsterne havde fået en drømmestart allerede efter to minutters spil. En god afslutning fra Christoffer Boateng gik lige forbi den ene stolpe, og hjemmeholdet kunne ånde lettet op i første omgang, men det var ikke tilfældet otte minutter senere.
Andreas Bredahl lagde en kort aflevering til Christoffer Boateng. Sidstnævnte skulle blot sætte indersiden på læderet, der strøg ind bag Tobias Haahr i Middelfart-målet. Det var sæsonens tredje scoring fra angriberen.
I den anden ende af banen havde hjemmeholdet en god mulighed for udligning. Efter 17 minutters spil var Jonas Villemoes millimeter fra at bringe balance i regnskabet, men afslutningen ramte stolpen.
Efter pausen kom Middelfart mere og mere med i kampen. Først havde Aaron Akalé bolden i nettet, mens han scoring blev underkendt for offside. Kort tid efter lagde Matthias Præst en kort aflevering tilbage til Lasse Thomsen, der udlignede til 1-1.
Der var chancer til mere end de to scoringer, men en godt spillende Mohammad Hassan i Fremad Amagers mål sørgede for at gæsterne fik enkelt point med hjem fra Middelfart med flere klasseredninger i anden halvleg.

Middelfart
Fremad Amager