Det blev en kamp, der blev afviklet i strid blæst og uden scoring, da Fremad Amager mandag den 6. april 2026 spillede 0-0 mod FC Helsingør på Helsingør Nye Stadion.
Fremad Amagers cheftræner John Bredal havde foretaget en enkelt ændring i startopstillingen i forhold til Thisted FC-kampen. Det betød, at Kenneth Zohore var med fra start på bekostning af Amir Ayari.
Første halvleg forløb uden de helt store chancer. Kenneth Zohore havde en afslutning på overlæggeren, hvorefter Christoffer Boateng skød riposten i nettet. Scoringen blev dog underkendt for offside.
Ti minutter i anden halvleg kom Alexander Petræus på banen, og han havde et par gode muligheder for at afgøre kampen. Først kom angriberen akkurat for sent til at kunne sparke bolden i nettet, og i kampens døende minutter havde han endnu en mulighed, som han måtte se reddet af hjemmeholdets målmand Maksymilian Boruc.

FC Helsingør
Fremad Amager