Fremad Amager har forlænget kontrakten med Christoffer Boateng, der kom til klubben i sommeren 2022 fra Vendsyssel FF. 30-årige Christoffer Boateng har forlænget aftalen med klubben til og med 30. juni 2027.

Christoffer Boateng fik debut i hjemmekampen mod Vejle i efteråret 2022, hvor Fremad Amager tabte 1-2 til den jyske klub i Sundby Idrætspark. Der er sidenhen blevet til yderligere 41 kampe for angriberen, der også har scoret 18 mål.

»Jeg er i massiv gæld til vores fans og alle omkring klubben, efter vi missede oprykningen sidste sæson. Så det var en nem beslutning for mig at blive og bidrage med at få det til at ske. Gæld skal betales«, siger Christoffer Boateng til Fremad Amager Elites Facebook-side.

Fremad Amagers cheftræner Christian Iversen er også glad for forlængelsen.

»Boa (Christoffer Boateng – red.) er ikke blot en rigtig dygtig fodboldspiller – han er en kæmpe personlighed, med gode og stærke værdier og vi er rigtig stolte af at kunne arbejde videre sammen med ham, som en ledende og central figur i udviklingen af vores kultur og miljø«, siger Christian Iversen til Fremad Amager Elites Facebook-side.

»Boa har en kæmpe indflydelse og er et forbillede for fight, integritet og klubfølelse«, afrunder Christian Iversen.

Martin Timm Holmstav
Indehaver af Fremad Amager Statistik, der holder styr på alt statistik omkring Fremad Amagers førstehold. Martin Timm Holmstav er tidligere pressechef i Fremad Amager, hvor han også har spillet kampe for klubbens tredje-, fjerde- og U/21-hold. Kan kontaktes på martin@fremad-amager.dk.