Efter blot et år i 2. divisionsklubben Frem, vender den nu 20-årige angriber Mads Magnus Gernsøe tilbage til Fremad Amager, hvor det indtil videre er blevet til 18 kampe og et enkelt mål i den blå trøje.

Mads Magnus Gernsøe fik debut i Fremad Amager-trøjen, da han fik de sidste 20 minutter i 4-1-nederlag mod Vejle for to år siden. Angriberens foreløbige enlige mål for klubben kom i den efterfølgende kamp mod Hobro, hvor han scorede sejrsmålet.

»Jeg er rigtig glad for at kunne byde Mads (Magnus Gernsøe – red.) velkommen hjem«, siger Fremad Amagers cheftræner Christian Iversen til Fremad Amager Elites Facebook-side med aftalen på plads.

»Han er en rigtig god fyr, som er villig til at arbejde hårdt for holdet og sin udvikling – og så er han jo altså en Fremad Amager-dreng med et dertilhørende kæmpe hjerte for klubben«, fortsætter cheftræneren.

»Da vi i staben sammen lagde planerne for truppens fremtidige sammensætning og balance, identificerede vi et behov for at tilknytte yderligere en ung og talentfuld spiller. Ham har vi nu fundet i Mads og positivt er det så, at han samtidig er en af vores “egne”«.

»Når det er sagt, så er Mads en del af vores trup først og fremmest fordi han er god nok til det og har et stort potentiale, som vi i vores miljø skal gøre alt for at udfolde«, afrunder Christian Iversen.
Martin Timm Holmstav
Indehaver af Fremad Amager Statistik, der holder styr på alt statistik omkring Fremad Amagers førstehold. Martin Timm Holmstav er tidligere pressechef i Fremad Amager, hvor han også har spillet kampe for klubbens tredje-, fjerde- og U/21-hold. Kan kontaktes på martin@fremad-amager.dk.