Nigerianske Samson Iyede er nu fortid i Fremad Amager. “Sammy” skifter til FC Fredericia med øjeblikkelig virkning efter 70 kampe og 18 mål i den blå trøje.

Fremad Amagers nu tidligere angriber Samson Iyede havde ellers lavet en aftale med FC Fredericia, der var gældende fra 1. juli 2021, men parterne har allerede nu forhandlet en god aftale på plads, der sikrer nigerianerens skifte til det jyske med det samme.

»”Sammy” har selv ønsket at komme tættere på sine familiære relationer i Jylland, hvor han har sin plejefamilie og gode venner fra akademiopholdet i FC Midtjylland«, sagde Fremad Amagers sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen til klubbens hjemmeside forleden.

Martin Timm Holmstav
Indehaver af Fremad Amager Statistik, der holder styr på alt statistik omkring Fremad Amagers førstehold. Martin Timm Holmstav er tidligere pressechef i Fremad Amager, hvor han også har spillet kampe for klubbens tredje-, fjerde- og U/21-hold. Kan kontaktes på martin@fremad-amager.dk.